Baltajā naktī Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljonā rādīs „Kino uz sienas”
Mūsdienu kultūras foruma „Baltā nakts” ietvaros 5. septembra vakarā, sākot no plkst. 21:00, Centrāltirgus sakņu paviljonā norisināsies nebijis notikums – „Kino uz sienas”, ko organizē Rīgas Kino muzejs.
„Kino uz sienas” sastāv no 30 minūšu klipiem, kuros redzami fragmenti no dažādām filmām. Centrāltirgū būs iespēja redzēt 14 dažādus fragmentus no kopumā 13 filmām. Tie sniegs ieskatu, kā mainījies Rīgas Centrāltirgus un tā apkārtne – Centrālā stacija, stacijas tuneļi, autoostas apkārtne, Spīķeri. Pateicoties Centrāltirgus sakņu paviljona tirgotāju atsaucībai, pasākuma apmeklētājiem būs iespēja arī neierastā laikā iepirkties, kā arī iegādāties uzkodas un dzērienus, lai pietiktu enerģijas kultūras baudīšanai visas Baltās nakts garumā.
RPAS „Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētājs Anatolijs Abramovs stāsta: „Rīgas Centrāltirgum piemīt īpašs šarms un neatkārtojams kolorīts, tādēļ to iemīļojuši ne tikai pircēji, bet arī radošo profesiju pārstāvji, kas Centrāltirgū atrod un iemūžina vizuāli un emocionāli piesātinātus stāstus. Šovasar skatītājus visā Eiropā sasniegusi dokumentālā filma par Centrāltirgu no „Food Markets” sērijas, bet nupat tirgū uzņēmām filmas „Maģiskais kimono” radošo komandu no Japānas. Tādēļ ar prieku atsaucāmies Rīgas Kino muzeja iecerei Centrāltirgus 85.jubilejas gadā atskatīties uz tirgus vēsturi caur mākslas kino prizmu.”
Rīgas Kino muzeja kuratore Agnese Logina par pasākuma ieceri stāsta: „Apkopojot vairāku pēdējo gadu darbu Rīgas kino kartes izveidē, esam nolēmuši eksperimentēt ar kino izrādīšanu pilsētvidē, rādot fragmentus no latviešu filmām pēc iespējas tuvāk to uzņemšanas vietām. „Kino uz sienas” viena vakara ietvaros notiks četrās vietās, un viena no tām ir Rīgas Centrāltirgus.”
Centrāltirgus tēls latviešu kino tiek izmantots dažādiem mērķiem. Vairākas filmas, piemēram, „Tās dullās Paulīnes dēļ” (1979., rež. Vija Beinerte), „Cilvēki tur” (2012., rež. Aiks Karapetjans) un „Ābols upē” (1974., rež. Aivars Freimanis), rāda, kā cilvēki tirgojas ar pašu likumīgi vai nelikumīgi iegūto mantu, iezīmējot dažādus kaulēšanās paņēmienus atšķirīgos laika periodos.
Citas filmas, piemēram, „Liekam būt” (1976., rež. Aloizs Brenčs) un „Baltie zvani” (1961., rež. Ivars Kraulītis), izmantojot Centrāltirgus apkārtni, rāda Rīgu kā dinamisku vietu, lielpilsētu, kurā cilvēki reizēm apmaldās un pieļauj kļūdas, un šiem stāstiem var būt gan laimīgas, gan traģiskas beigas.
Taču visbiežāk „Kino uz sienas” demonstrētajos fragmentos Centrāltirgus parādās kā fons attiecību risināšanai. Piemēram, „Tauriņdeja” (1971., rež. Oļģerts Dunkers), „Stari stiklā” (1969., rež. Imants Krenbergs) un „Šķēps un roze” (1959., rež. Leonīds Leimanis) šajā dinamiskajā vietā starp svešiniekiem rāda pārus dažādos attiecību periodos, kuri, kaulējas un tirgojas, risina savas attiecības – kurš kuru mīl vairāk, kurš kuru ir vairāk sāpinājis, kurš melo un kurš ir patiesāks.
Projekta norises vieta: Sakņu paviljons
Laiks: 5. septembra plkst. 21:00 – 6. septembra plkst. 01:00
Pasākums ir bez maksas.