Centrāltirgus 86. gadadiena attīstības un pozitīvu pārmaiņu zīmē
Tuvojoties Rīgas Centrāltirgus 86. gadadienai, tirgus ierasto ritmu pāršalkusi iepriekš nepieredzēta rosība. Aktīvi risinās lielie rekonstrukcijas darbi gastronomijas paviljonā un atklātajā teritorijā. Lielu rezonansi raisījis arī AS “Rīgas Centrāltirgus” lēmums lauzt apakšnomas līgumu ar ilggadējo tirgus slēgtās teritorijas nomnieku. Par aktualitātēm Eiropas lielākajā tirgū uz sarunu aicinājām AS “Rīgas centrāltirgus” valdes priekšsēdētāju Andri Morozovu.
Šobrīd Centrāltirgū paralēli noris divi apjomīgi rekonstrukcijas projekti, ko pamazām sāk apvīt arvien košāki mīti līdz pat ziņām, ka tirgū vairs nebūšot vietas tirgotājiem. Ko jūs gribētu šajā sakarā pateikt tirgotājiem un pircējiem?
Pirmkārt, jau šo uztraukumu uztveru kā lielisku apliecinājumu Centrāltirgus nozīmīgumam. Redzams, ka ļoti daudziem iepirkšanās un tirdzniecība Centrāltirgū ir neatņemama pilsētas un dzīves daļa. Un es varu nomierināt ikvienu tirgotāju un pircēju – Centrāltirgū prioritāte vienmēr ir bijusi un būs aktīva tirdzniecība ar gardiem, svaigiem un veselīgiem produktiem, pie tam,ar daudziem, ko citviet pat nevar iegādāties. Vēl vairāk, es varu apliecināt, ka pēc rekonstrukcijas darbu paveikšanas tirdzniecība noritēs ne vien vizuāli pievilcīgākā, bet arī ērtākā vidē.
Centrāltirgū prioritāte vienmēr ir bijusi un būs aktīva tirdzniecība ar gardiem, svaigiem un veselīgiem produktiem. Pēc rekonstrukcijas darbu paveikšanas tirdzniecība noritēs ne vien vizuāli pievilcīgākā, bet arī ērtākā vidē.
Tātad tirgotāju uztraukumam nav pamata?
Tieši tā. Tirgotāji viennozīmīgi būs ieguvēji – tiks novērstas līdzšinējās problēmas, kad pēc spēcīgāka lietus tirgus teritorijā veidojās milzu peļķes, kas ne vien apgrūtināja darbu, bet arī atstāja būtiski negatīvu ietekmi uz pircēju gatavību šādos apstākļos iepirkties pie mums.
Dzirdēti ieteikumi, ka darbus vajadzētu īstenot vasarā. Kādēļ atklātās teritorijas segums tiek mainīts tieši šobrīd?
Jādomā, ka šādu padomu sniedzējiem pietrūkst izpratnes par tirgus darba specifiku un tirdzniecības sezonalitāti. Veicot darbus vasarā, tie apturētu tirdzniecības sezonu pašā aktīvākajā brīdī, kad dārzos un mežos nogatavojušās dabas veltes un dobēs plaukst visvairāk ziedu. Šobrīd sākusies salīdzinoši klusāka tirdzniecības sezona. Daudzi atklātās teritorijas dārzeņu tirgotāji jau pārcēlušies uz tirdzniecības vietām sakņu paviljonā, tādēļ atbrīvojas galdi, ko varam piedāvāt ziedu tirgotājiem, lai neciestu viņu darbs.
Otra aktualitāte ir apakšnomas līguma laušana ar SIA “Mercados”. Kādēļ šāds lēmums?
Uzsākot darbu Centrāltirgū, mans mērķis ir bijis novērst konstatētos trūkumus un nest pozitīvas pārmaiņas. Manā uztverē līdzšinējā apakšnomnieka izveidotā tirdzniecības procesa organizācija slēgtajā teritorijā meta ēnu uz Centrāltirgu. Regulāri saņēmām informāciju no Pārtikas un veterinārā dienesta, kā arī Valsts ieņēmum dienesta par šajā teritorijā konstatētiem rupjiem tirdzniecības noteikumu pārkāpumiem. Sistemātiskie pārkāpumi, kaut arī notika apakšnomnieka apsaimniekotajā teritorijā, negatīvi atsaucās uz Centrāltirgus tēlu kopumā. Tādēļ esam nolēmuši ķerties pie šīs teritorijas sakārtošanas gan attiecībā uz tirdzniecības noteikumu ievērošanu, gan tirdzniecības vietu tehnisko un vizuālo stāvokli.
Ar ko jārēķinās esošajiem slēgtās teritorijas tirdzniecības vietu nomniekiem?
Atbilde uz šo jautājumu sastāv no divām daļām. No vienas puses, nomniekiem jārēķinās ar tikpat stingriem noteikumiem un prasībām, pēc kādām strādā atklātās teritorijas tirgotāji – sakārtotu preču dokumentāciju, identificējamu atbildīgo personu par tirdzniecības vietu, pirkuma čeku izsniegšanu par produkciju, kas nav pašu izaudzēta. No otras puses tirgotāji var rēķināties ar ievērojami zemāku nomas maksu. Proti, slēgtajā teritorijā noteiksim tādus pašus tarifus, kādi ir atklātajā teritorijā. Atbilstoši slēgtās teritorijas tirdzniecības vietu nomnieku sniegtajai informācijai līdz šim vienas tirdzniecības vietas nomas maksa neaktīvajā tirdzniecības sezonā bijusi ap 20 eiro dienā, bet vasarā ap 25 eiro dienā. Attiecīgi nomas maksas samazinājums, piesardzīgi rēķinot, būs vidēji ap 30-50%. Savukārt, piemēram, slēdzot abonenta līgumu, zemniekiem par divus metrus platu tirdzniecības vietu pašaudzētas produkcijas pārdošanai turpmāk būs jāmaksā 8,34 eiro dienā, kas ir pat vairāk nekā uz pusi zemāka maksa par līdzšinējo. Precīzu nomas maksas lielumu ikviens esošais tirgotājs, kā arī interesenti var uzzināt Centrāltirgus mājaslapas www.centraltirgus.lv sadaļā Tirgotājiem.
Slēgtās teritorijas tirgotāji var rēķināties ar ievērojami zemāku nomas maksu. Piesardzīgi rēķinot, nomas maksas samazinājums būs vidēji ap 30-50%.
Novembrī Centrāltirgus svin savu pastāvēšanas 86. gadadienu, bet jums svinību vietā nācies ķerties pie nopietnu jautājumu risināšanas…
Ja vēlamies svinēt svētkus skaistā, sakoptā vidē, protams, ir jāiegulda darbs.
Runājot līdzībās ar cilvēka jubileju – mēs taču pirms svētkiem, gaidot ciemiņus, uzpošam māju, arī tos stūrīšus, kuriem ikdienā nesanāk pievērsties. Jā, šoruden jubilejas laiks sakrīt ar vērienīgiem būvdarbiem un tirdzniecības procesa sakārtošanu slēgtajā teritorijā, taču uz to jāskatās kā uz ieguldījumu nākotnē. Paveicot līdz šim atliktos darbus tagad, nākamās tirgus jubilejas un Latvijas valsts simtgades svinības notiks jau pavisam citā – skaistā vidē un patīkamā noskaņojumā! Un, protams, svinības neizpaliks arī šogad. Divu dienu garumā sakņu paviljonā pulcināsim gan visus tirgotājus, gan arī ikvienu interesentu, lai pamielotos ar jubilejas cienastu, un patīkamā svētku noskaņā izbaudītu muzikālus priekšnesumus un dalību radošās aktivitātēs.
Ko jūs gribētu novēlēt tirgotājiem un pircējiem Centrāltirgus gadadienā?
Vispirms es gribu pateikt lielu paldies Latvijas zemniekiem un ražotājiem, kā arī dabas velšu vācējiem, amatniekiem un rokdarbniekiem, kas kuplina mūsu tirgotāju rindas un ar savu darbu un ieguldījumu padara Centrāltirgū nopērkamo produktu klāstu tik plašu, bagātīgu un unikālu, kādu nevar piedāvāt neviens veikals. Paldies es saku arī mūsu ilggadējiem pircējiem par uzticību un jaunajiem pircējiem – par gatavību lauzt vecos stereotipus, lai pamanītu tās pārmaiņas kas Centrāltirgū jau ir notikušas un turpina notikt.
Mēs turpināsim strādāt, lai Rīgas Centrāltirgus arī pēc desmit un simts gadiem būtu iemīļotākā rīdzinieku iepirkšanās vieta, aktīvākā tirgošanās vieta, interesantākā tūristu apskates vieta, citiem vārdiem – krāsainākā vieta pilsētā!