Sāk īstenoties ilgstoši gatavotie Centrāltirgus rekonstrukcijas projekti
Šoruden sperts liels solis virzībā uz sakoptu, pievilcīgu un drošu tirdzniecības vidi Rīgas Centrāltirgū. Vairāku gadu garumā veiktais darbs tehnisko ekspertīžu sagatavošanā un rekonstrukcijas darbu projektēšanā vainagojies ar vērienīgiem būvdarbiem. Plašāk par aktuālajiem darbiem tirgus atjaunošanā stāsta AS “Rīgas Centrāltirgus” valdes loceklis Andris Morozovs.
Kādi darbi norit gastronomijas paviljonā?
Gastronomijas paviljons ir pirmais, ar kuru uzsākam plānveida metāla konstrukciju pastiprināšanas darbus visos paviljonos. Turpmākajos gados tam sekos piena, sakņu un zivju paviljoni.
Rekonstrukcijas ietvaros tiek veikta paviljona metāla konstrukciju stiprināšana, tajā skaitā konstrukciju tīrīšana un pretkorozijas krāsojuma uzklāšana, kas pasargās konstrukcijas pret nelabvēlīgu vides ietekmi. Tie ir apjomīgi darbi, tādēļ tirdzniecību esam bijuši spiesti pārtraukt. Metāla konstrukciju pastiprināšanas darbus plānots paveikt divu mēnešu laikā, paredzot iespēju šo termiņu pagarināt uz laiku līdz divām nedēļām gadījumā, ja rekonstrukcijas laikā atklāsies nepieciešamība veikt iepriekš neparedzētus darbus.
Tātad, pēc divarpus mēnešiem varētu atsākties tirdzniecības vietu iekārtošana?
Ne gluži. Izmantojot situāciju, ka visas paviljonā uzstādītās starpsienas un tirdzniecības vietas ir demontētas, tiks īstenots vēl viens sasāpējis projekts – grīdas seguma maiņa. Laikā, kamēr gastronomijas paviljona apsaimniekošana bija privāta apsaimniekotāja rokās, grīdas segums ir ticis remontēts un mainīts fragmentāri, kā rezultātā tam ir gan atšķirīgs vizuālais noformējumas, gan atšķirīgs biezums jeb augstums. Noslēdzoties metāla konstrukciju stiprināšanai, mēneša laikā paredzēts demontēt esošo un izveidot vienotu gludu segumu, turklāt tiks ieklāta arī mūsdienu prasībām atbilstoša hidroizolācija.
Pārmaiņas sagaida arī atklāto teritoriju?
Jā, oktobra otrajā pusē tiks uzsākta ilgstoši gatavotā atklātās teritorijas seguma nomaiņa 8500 kv.m. platībā. Darbi ir plānoti divās kārtās, paredzot, ka pirmo mainīs segumu teritorijā starp gaļas paviljonu un Nēģu ielu, bet otrajā kārtā – teritorijā starp piena un gaļas paviljoniem. Kopējais darbu izpildes termiņš ir divi mēneši, katrai kārtai – viens mēnesis. Līgumā esam iestrādājuši iespēju otro kārtu īstenot nākamajā gadā, ja laika apstākļi gada nogalē neatbildīs būvdarbu veikšanai.
Seguma maiņas projektam ir divi mērķi. Pirmkārt, estētisks vides uzlabojums. Patreizējais asfalta segums laika gaitā ir nolietojies un daudzkārt “lāpīts”. Tā vietā ieklāsim skaistu bruģa segumu, tādējādi padarot tirgus vizuālo veidolu sakoptāku un pievilcīgāku. Otrkārt, tiks izbūvēta jauna lietus ūdens kanalizācija. Pašlaik lietus ūdens gan no gaļas paviljona jumta, gan atklātās teritorijas tiek novadīts pilsētas saimnieciskajā kanalizācijā. Diemžēl praksē redzam, ka šī sistēma nespēj uzņemt visu ūdens apjomu, kas rodas lietus laikā, un tirgū veidojas pamatīgas peļķes. Tādēļ tiks veidota neatkarīga lietus novadīšanas sistēma uz pilsētas kanālu.
Par kādiem līdzekļiem tiks īstenoti šie darbi?
Aizvadītajos gados uzņēmums mērķtiecīgi ir veidojis finanšu līdzekļu uzkrājumus, lai varētu šos projektus īstenot pašu spēkiem. Gastronomijas paviljona metāla konstrukciju stiprināšanas darbos investēsim 280 382,99 eiro, savukārt atklātās teritorijas seguma maiņai novirzīsim 594 456,31 eiro. Līgumos par šiem darbiem esam arī paredzējuši zināmu līdzekļu rezervi, ja būvdarbu laikā atklātos iepriekš neparedzēti darbi. Precīzas gastronomijas paviljona grīdas seguma maiņas izmaksas būs zināmas pēc iepirkuma procedūras noslēguma.
Kā šo būvdarbu laikā plānots risināt tirdzniecības vietu jautājumu?
Būvdarbu laikā gan gastronomijas paviljona, gan atklātās teritorijas tirdzniecības vietu nomniekiem iespēju robežās piedāvāsim tirdzniecības vietas citos Centrāltirgus paviljonos un teritorijās. Pircējus, saistībā ar rekonstrukciju gastronomijas paviljonā, nokļūšanai sakņu paviljonā aicinām izmantot ieejas no kanālmalas vai tirgus teritorijas puses un zivju paviljona, bet piena paviljonā – no kanālmalas vai tirgus teritorijas puses.
Protams, kā ik vieni remontdarbi, arī šie līdzi nes zināmas izmaiņas ierastajā lietu kārtībā, tomēr es aicinu tirgotājus un pircējus ar izpratni izturēties pret īslaicīgajām neērtībām, lai kopīgi virzītos uz mērķi par mūsdienīgu, ērtu, drošu un vizuāli pievilcīgu tirdzniecības vidi Rīgas Centrāltirgū.