05 Jan 2015

Jogas pasniedzēja Elīna Centrāltirgū pērk veselīgus produktus veģetāram uzturam

Nav komentāru

Elīna Seņkova pasniedz jogu vēdiskās kultūras centrā ATMA un vada arī centra māmiņu klubu. Par jogas pasniedzēju kļuva līdz ar ATMA centra izveidi Latvijā pirms 6 gadiem. Elīna uzturā nelieto gaļu un zivis, tādēļ Centrāltirgū meklē svaigus dārzeņus, zaļumus, augļus, riekstus un piena produktus. Iepirkšanos Centrāltirgū Elīna uzsākusi, meklējot veselīgu pārtiku sev un ģimenei, bet iepirkšanās knifiņus mantojusi no mammas.

Cik sen un cik bieži iepērcies Centrāltirgū?
Centrāltirgus ģimenē jau izsenis bijis produktu ieguves avots. Ilgus gadus tirgus zinātāja bija mana mamma, kas prata nopirkt labākos sezonas dārzeņus, gardāko balto sieru un svaigākos riekstus. Kad pati kļuvu par mammu, sāku meklēt iespējas ģimenes, it īpaši mazuļa, uzturu padarīt tīrāku, ekoloģiskāku. Iesaistījos tiešās pirkšanas pulciņā, kur tiku pie gardiem piena produktiem, un atklāju mazu piemājas vietējo dārzeņu veikaliņu. Taču tad dzīve piedāvāja iespēju – darba vietu blakus tirgum, un tā uzsāku savu tirgus apgūšanu. Ņemu talkā mammas pieredzi, kolēģu ieteikumus un vēl jo lielāks prieks, ja izdodas arī pašai uziet kādu „dārgumu vietu”!
Kad organizējam ATMA centra izbraukuma nometnes, produktus ēst gatavošanai dodamies iepirkt uz nakts tirgu. Jo tur lielākus daudzumus var iegādāties par vēl labākām cenām.

Kādus produktus iegādājies tirgū?
Piena, bakalejas un dārzeņu paviljons, kā arī augļu un dārzeņu stendi ārpusē – tie ir mani ikdienas uztura izpētes lauki. Tā kā mēdzu arī „pusdienu medībās” doties uz tirgu (vietējo rukolu vēl novembra sākumā varēja dabūt!), tad pamazām apgūstu tos pārdevējus, kuri mīļuprāt tirgo arī nelielus daudzumus. Jo, galu galā, produkts saņem pievienoto vērtību, ja tas nācis no pašai patīkama pārdevēja rokām! Uz mājām no tirgus vedu piena produktus, dārzeņus, augļus, kādu riekstu – bet tik, cik var panest. Katru dienu pa drusciņai. Ir produkti, kurus tirgū nemaz neatrast – pēc tiem eju uz veikalu.
Vēl esmu sev atklājusi arī amatnieku tirdziņu. Adītās zeķes, cimdi, filca čības – daži jau nonākuši dāvanu saiņos draugiem, citi vēl taps pēc īpaša pasūtījuma un gaidīs savu kārtu zem eglītes.

Ar ko iepirkšanās Centrāltirgu atšķiras no lielveikalu piedāvājuma?
Tirgus jau tāpēc ir tirgus, ka var tirgoties! Es gan to ne visai labi pieprotu, tāpēc esmu saskārusies ar to, ka manis lūgto pusdienu devu skābo kāpostu iesver par divreiz lielāku samaksu nekā pienāktos. Taču tas, ko šobrīd mācos – atrast labākās cenas. Jāatzīst, sākumā slinkoju ar cenu salīdzināšanu, tagad sāku to apgūt. Jo tirgū var tikt pie citrona gan par 50, gan arī 10 centiem.
Un otra lieta – plašā izvēle un svaigie produkti. Ajurvēda uzskata, ka arī ēdiens satur dzīvības enerģiju (pranu) – tad nu tirgū ar acīm vien skatoties jau redzams, kurš produkts spēs uzlādēt, bet kurš – tikai piepildīt vēderu.

Vai iepērcies pie pazīstamiem tirgotājiem?
Mantojumā no mammas pieredzes man ir vieta, kur pirkt svaigos, baltos sierus (bez olām) un zinu arī, kura pārdevēja neļaus pirkt riekstus, ja tie nebūs svaigi. Dārzeņu paviljonā jau atradu jauku pārdevēju, pie kuras vēl līdz vēlam rudenim varēja dabūt vietējos spinātus, rukolu, citus zaļumus, un ar kuru arī patīkami aprunāties. Tas tirgū nav mazsvarīgi. Kolēģi arī ierādīja brīnumaino uzbeku maizes ceptuvi, kur var dabūt siltas pildītās maizes, arī veģetārās – ar ķirbjiem, spinātiem un mocarellu.

Vai atceries pirmo iespaidu par Centrāltirgu?

Tas bija bērnībā – kad vēl nedzīvoju Rīgā un izkāpšanas pietura Rīgā bija pie tirgus. Gāju mammai pie rokas un pētīju haotisko tirgus dzīvi. Ar samulsumu – jo viss tik liels un vēl tie lielie paviljoni! Kopš tā laika tirgus kļuvis sakoptāks, arī vizuāli pievilcīgāks. Naktīs – gaišāks. Un tagad tūristu kļuvis vairāk.

Vai esi redzējusi tirgus arī citviet pasaulē? Kādi iespaidi? Atšķirības?
Esmu kādu laiku dzīvojusi Krakovā, Polijā – tur tirgus līdzīgs kā pie mums. Varšavas lupatu tirgus ap lielu amfiteātri – emocionāli diezgan netīkams piedzīvojums. Visspilgtāk atmiņā palicis Barselonas tirgus uz La Rambla lielās ielas – tas nu gan bija īstens tūristu paraugtirgus! Interesanti – kāds ir īstais spāņu tirgus?

[augšup]

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Sīkdatņu iestatījumi
Lietojot šo mājas lapu vai noklikšķinot uz "Pieņemt sīkdatnes", jūs piekrītat šī resursa un trešo pušu sīkdatņu glabāšanai jūsu ierīcē. Jums ir iespēja atteikties no sīkdatņu izveidošanas jūsu ierīcē - izmantojot "Sīkdatņu iestatījumos" pogu "Atteikties no sīkdatnēm".
Sīkdatņu politika
Sīkdatņu iestatījumi
Pieņemt sīkdatnes
Lietojot šo mājas lapu vai noklikšķinot uz "Pieņemt sīkdatnes", jūs piekrītat šī resursa un trešo pušu sīkdatņu glabāšanai jūsu ierīcē. Jums ir iespēja atteikties no sīkdatņu izveidošanas jūsu ierīcē - izmantojot "Sīkdatņu iestatījumos" pogu "Atteikties no sīkdatnēm".
Sīkdatņu politika
Sīkdatņu iestatījumi
Apstiprināt sīkdatnes