08 Jūl 2015

L.Guļevska: Ar mūsu zemenēm izauguši bērni, kas tagad pērk ogas saviem bērniem

Nav komentāru

Jau vairāk kā 20 gadus Ludmila Guļevska audzē zemenes Jelgavas rajona Sesavas pagastā. Pēdējos četrus gadus viņa ogas piedāvā arī Centrāltirgus pircējiem. Aktīvā zemeņu sezona ilgst apmēram 2 mēnešus, pārējā laikā Ludmila apglezno zīdu un veido auduma ziedus. Ludmilu un meitenes, kas palīdz zemeņu tirdzniecībā, pazīsiet tieši pēc šī rokām darinātā krāšņā aksesuāra.

Kādu šķirņu zemenes audzējat un kādēļ?

Audzējam „Zefīru”, jo tā ir agra šķirne ar skaistām ogām, kam piemīt meža zemenīšu garša. Tā gan nav mana mīļākā šķirne, bet pagaidām neesmu atradusi labāku aizstājēju. Pašai man ļoti garšo „Karona”, tai ir arī lielas un skaistas ogas. „Elsanta” –man ļoti patīk pats augs. Š– šīs šķirnes zemeņu stādi ir augsti, gandrīz kā kartupeļi. Ogas ir garšīgas, tiesa, pircēji mazliet baidās tās izvēlēties, jo ogas ir gaišas. Bet šai šķirnei tā arī jābūt – ogas sākumā ir tumšākas, bet nogatavojoties , kļūstot gatavām, tās paliek gaišākas. Tādēļ grūti lasīt, jāuzmanās, lai nenovāktu nenolasītu negatavas ogas. Nākotnē plānojam mēģināt arī jaunas šķirnes, jo meita pamazām iet manās pēdās. Eksperimentē ar dažādām jaunām šķirnēm. Starp citu, pagājušajā vasarā viņa meita pamēģināja audzēt arbūzus. Vēl augustā ēdām pašu audzētus arbūzus – apaļus un garenus, ar tumšu un gaišu mizu, gan ar sarkanu, gan dzeltenu vidu. Skatīsimies, varbūt šogad varēsim piedāvāt arī pircējiem.

Cik sen tirgojaties Centrāltirgū? Kā veicas ar tirdzniecību?

Centrāltirgū esam salīdzinoši nesen – šis ir ceturtais gads. Iepriekš gan ir 20 gadu pieredze Lubānas tirgū un jau 8 gadus ogas pārdodam arī Vidzemes tirgū. Tirdzniecība sokas palēnām – pagaidām vēl ir augsta zemeņu cena, ko ne katrs var atļauties. Turklāt, savi pircēji arī nerodas uzreiz. Ja pircējam ir savs uzticams tirgotājs, viņš to arī meklē. Šeit Centrāltirgū mūs atrod arī senākie pircēji no Lubānas un Vidzemes tirgus.

Vai atceraties, kāds bija jūsu pirmais iespaids par Centrāltirgu?
Man īstenībā Centrāltirgus nepatika, tāpēc mēs ilgus gadus šurp nebraucām. Pirmkārt, mani šeit apzaga un, otrkārt, senāk te viss bija pilns ar kastēm, nekārtīgs. Tagad ir pavisam savādāk, viss ir mainījies, tirgus kļuvis skaists. Vienīgi pircēju varētu pircēju būt vairāk.

Kas ir jūsu pircēji, kuri izvēlas Latvijas ogas, nevis poļu, kas maksā pat 10 reižu mazāk?
Protams, tie ir pircēji, kuri var to atļauties. Ir arī tādi, kas nevar atļauties daudz, bet atnāk un nopērk kādas 5 līdz 10 ogas. Pērk bērniem, jo zina, ka mūsu ogas ir tīras, bez ķīmijas.

Ar ko atšķiras poļu un Latvijas zemenes?
Pirmkārt, jau ar garšu. Lai zemenes varētu atvest no Polijas un vēl uzglabāt noliktavās, tās jānovāc negatavas. Jā, pēc pāris dienām tās kļūst sarkanas, bet ne gatavas. Tās paliek skābas un cietas. Diemžēl poļu ogās ir daudz ķīmijas, kas ilgstošā laikā uzkrājas cilvēka organismā, un vēlāk var radīt veselības problēmas.

Vai jūs ķimikālijas ķīmijas nelietojat?
Nē, nelietojam. Manī ir iekšējs protests – nu, cik tad var ēst to ķīmiju. Var taču piedāvāt normālu, veselīgu produktu. Kamēr tirgojos Lubānas tirgū, mums bija pircēji, kas izauga ar mūsu ogām, un vēlāk nāca jau pirkt saviem bērniem. Viņi zināja, ka viss būs kārtībā, nebūs nekādu pumpu un alerģiju.
Protams, tas ir risks. Šobrīd arī baidos braukt uz lauku skatīties, vai smecernieks nebūs ziedus nokodis. Šogad bija maiga ziema, tādēļ ar abiem bērniem metām monētu – miglot vai nē. Sanāca viens „par” un divi „pret” – nemiglojām.

[augšup]

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Sīkdatņu iestatījumi
Lietojot šo mājas lapu vai noklikšķinot uz "Pieņemt sīkdatnes", jūs piekrītat šī resursa un trešo pušu sīkdatņu glabāšanai jūsu ierīcē. Jums ir iespēja atteikties no sīkdatņu izveidošanas jūsu ierīcē - izmantojot "Sīkdatņu iestatījumos" pogu "Atteikties no sīkdatnēm".
Sīkdatņu politika
Sīkdatņu iestatījumi
Pieņemt sīkdatnes
Lietojot šo mājas lapu vai noklikšķinot uz "Pieņemt sīkdatnes", jūs piekrītat šī resursa un trešo pušu sīkdatņu glabāšanai jūsu ierīcē. Jums ir iespēja atteikties no sīkdatņu izveidošanas jūsu ierīcē - izmantojot "Sīkdatņu iestatījumos" pogu "Atteikties no sīkdatnēm".
Sīkdatņu politika
Sīkdatņu iestatījumi
Apstiprināt sīkdatnes